97/9/6
تعداد نظرات:0
10:48
شماره مطلب:13979634498
-A A +A

چارچوب کلی شیوه‌نامه برگزاری انتخابات شورای عالی آموزش‌ و پرورش ابلاغ شد

وزیر آموزش‌ و پرورش، چارچوب کلی شیوه‌نامه برگزاری انتخابات شورای عالی آموزش‌ و پرورش را ابلاغ کرد.

 
 

به گزارش بیست استان مرکزی؛ سید محمد بطحایی وزیر آموزش و پرورش چارچوب کلی شیوه‌نامه برگزاری انتخابات شورای عالی آموزش‌و پرورش را ابلاغ کرد.

در این چارچوب شیوه‌نامه تصریح‌ شده است که جلب مشارکت فرهنگیان در تصمیم‌گیری‌های کلان از اهداف بسیار مهمی است که وزارت آموزش‌ و‌ پرورش، آن را در برنامه‌های پیشنهادی خود برای مسیر تحول، ضروری و بی‌بدیل می‌داند و بر این باور است که پیشرفت و اعتلای تعلیم و تربیت با همراهی منابع انسانی محقق می‌شود.

چارچوب کلی شیوه‌نامه برگزاری انتخابات شورای عالی آموزش‌ و پرورش

 شورای عالی آموزش‌ و پرورش رکن بالادستی در سیاست‌گذاری وزارت آموزش‌ و پرورش است که ریاست آن را رئیس‌جمهور بر عهده دارد.

همچنین جلب مشارکت فرهنگیان در تصمیم‌گیری‌های کلان از اهداف بسیار مهمی است که وزارت آموزش‌ و‌ پرورش آن را در برنامه‌های پیشنهادی خود برای مسیر تحول، ضروری و بی‌بدیل می‌داند و بر این باور است که پیشرفت و اعتلای تعلیم و تربیت با همراهی منابع انسانی محقق می‌شود؛ در این راستا برنامه برگزاری انتخابات برای معرفی سه نفر صاحب‌نظر از فرهنگیان شاغل از هر یک از دوره‌های تحصیلی به جمع اعضای رسمی و پیوسته شورای عالی آموزش‌ و پرورش از جمله اقداماتی است که می‌تواند حضور مؤثر معلمان و مدیران مدارس را در بالاترین سطح مدیریت آموزش‌ و پرورش رقم زند و نویدبخش آثار و نتایج تعلیم و تربیتی پویا و اثربخش باشد.

انتظار می‌رود خانواده بزرگ فرهنگیان در این رفتار اجتماعی - فرهنگی سهیم شوند و با آگاهی از توان، دانش و مهارت‌های خود در هریک از موقعیت‌های این انتخابات، نقش تأثیرگذار خود را به بهترین وجه ایفاء نمایند. ضمن دعوت فرهنگیان محترم به مشارکت تام به‌منظور تقویت گفتمان در این انتخابات، بر اجرای موارد زیر تأکید می‌شود:

1- بند ۱۴ از ماده ۹ لایحه قانونی تشکیل شورای عالی آموزش‌ و پرورش در خصوص اعضای شورای عالی آموزش‌ و پرورش عنوان می‌دارد: «سه نفر صاحب‌نظر از نمایندگان معلمان با مدیران مدارس از هر یک از دوره‌های تحصیلی به انتخاب شورای معاونان وزارت آموزش‌ و پرورش (حداقل یک نفر از آنان از بین زنان انتخاب شود)».

در راستای برنامه‌های تحولی وزارتخانه و حسب مصوبه جلسه شانزدهم شورای معاونان در تاریخ 19 آبان ماه 1397 مقرر شد 3 صاحب‌نظر عضو شورای عالی آموزش‌ و پرورش بر اساس رأی مستقیم فرهنگیان برگزیده و به شورای معاونان معرفی شود تا پس از تأیید به عضویت شورای عالی آموزش‌ و پرورش درآیند.

2- ابلاغ سه منتخب جهت عضویت در شورای عالی آموزش‌ و پرورش توسط رئیس‌جمهور صادر می‌‌شود.

3- لازم است منتخبین که به عضویت شورای عالی درآمده‌اند در جلسات این شورا که حداقل یک‌بار در ماه در تهران برگزار می‌شود شرکت کنند. ایاب و ذهاب منتخبین جهت حضور در جلسات شورا بر عهده آموزش‌ و پرورش است.

4- از بین سه منتخب کشوری الزاماً حداقل یک نفر از میان همکاران خانم باشد؛ بر این اساس انتظار می‌رود مشارکت زنان فرهنگی در این برنامه فرهنگی - اجتماعی گسترده‌تر از پیش خواهد بود.

5- قوانین و مقررات انتخابات در شیوه‌نامه ذکر شده است و حین انتخابات به آن استناد می‌شود.

6- برای نظارت، کنترل، هماهنگی و اجرای انتخابات، ستادی با عنوان « ستاد راهبری انتخابات» با مسؤولیت مشاور وزیر در ستاد مرکزی وزارت برقرار شده است.

7- ستاد راهبری انتخابات از کمیته‌های زیر تشکیل‌ شده است:

الف - کمیته اجرایی و پشتیبانی، ب- کمیته نظارت، پ- کمیته قوانین و مقررات، ت- کمیته پاسخگویی به شکایات، ث- کمیته رسانه، ج-کمیته فناوری اطلاعات و ارتباطات.

 نماینده هر کمیته در ستاد مستقر است.

8- برای تمام اعضای ستاد راهبری، شرح وظایف مشخص و ابلاغ صادر شده است.

9- متناظر با ستاد راهبری انتخابات، ستادی در مختصات کوچک‌تر در استان‌ها و مناطق آموزشی کشور تحت مدیریت مدیرکل آموزش‌ و پرورش استان‌ها و رؤسای آموزش‌ و پرورش مناطق کشور تشکیل می‌شود تا پاسخگوی ابهامات احتمالی باشد.

10- این انتخابات در دو مرحله برگزار می‌‌شود؛ مرحله اول به‌صورت استانی و به روش کاملاً الکترونیکی برگزار می‌‌شود؛ برای اجرای مرحله اول سامانه‌ای طراحی‌ شده است که داوطلبان برای نامزدی انتخابات در آن ثبت‌نام می‌کنند و با دریافت تأییدیه می‌توانند برنامه‌های خود را به جامعه فرهنگیان معرفی کنند.

11- مرحله دوم برگزاری انتخابات، کشوری است که در این مرحله راه‌یافتگان مرحله استانی در محلی که ستاد راهبری انتخابات تعیین می‌کند، گرد هم می‌آیند و به‌صورت حضوری با معرفی برنامه‌های خود باهم رقابت می‌کنند و در نتیجه از میان آنها سه نفر که حائز بیشترین آراء باشد، انتخاب می‌شوند.

12- برای همه استان‌های کشور با توجه به جمعیت آماری فرهنگیان آن استان، سهمیه در نظر گرفته‌ شده است.

13- در تمام مراحل برگزاری انتخابات، کمیته نظارت، مسئولیت حفظ و تضمین امنیت برگزاری انتخابات را به عهده دارد.

14- تمامی فرهنگیان شاغل رسمی و پیمانی، دانشجو معلمان و بازنشستگان در آموزش‌ و پرورش مناطق و شهرستان‌ها و استان‌ها، می‌توانند به‌عنوان رأی‌دهنده در انتخابات شرکت نمایند.

15- تمام داوطلبانی که به‌عنوان نامزد در سامانه ثبت‌نام می‌کنند باید حائز شرایط زیر باشند؛ که در سامانه نیز به آن استناد شده است: وضعیت استخدام رسمی، حداقل مدرک فوق‌لیسانس، حداقل ۱۲ و حداکثر ۳۱ سال سابقه کار و موفقیت‌های علمی که متعاقباً جزئیات آن ذکر خواهد شد.

16- در هیچ شرایطی داوطلبان انتخابات نباید از تبلیغات محیطی استفاده نمایند؛ اما برای تبلیغات در فضای مجازی با رعایت قواعد انتخاباتی، پروتکل‌های وب محور و مقررات موجود منعی ندارد.

17- منتخبین مرحله اول انتخابات (مرحله استانی یا به عبارتی راه‌یافتگان به مرحله کشوری) برای احراز صلاحیت خود باید از مراجع ذیصلاح که متعاقباً مجاری ذی‌ربط معرفی خواهند شد؛ تأییدیه دریافت نمایند. این موضوع در میثاق نامه‌ای که در سامانه و هم به‌صورت حضوری در اجرای مرحله کشوری متعهد می‌شوند، تأکید و تصریح‌ شده است.

18- انتخاب شوندگان می‌توانند از طریق سامانه انتخابات و در زمان مقرر محورهای تبلیغاتی خود را در معرض مشاهده رأی‌دهندگان قرار دهند.

 

افزودن نظر جدید

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.