96/4/31
تعداد نظرات:0
16:06
شماره مطلب:139643127644
-A A +A
یاوران ولایت 96

مسجد و حسینیه کرامت+ تصویر

به گزارش مرکزی بیست، دوره یاوران ولایت 96 دانش آموزان بسیجی استان مرکزی در مشهد مقدس و در مسجدو حسینیه کرامت برگزار می شود. برای آشنایی دانش آموزان با این مکان در زیر خلاصه ای از تاریخچه این مسجد آورده شده است.

مسجد کرامت یکی از مساجد قدیمی و معروف شهر مشهد است که در چهارراه شهدا (چهارراه نادری) و در فاصله 300 متری از حرم مطهر رضوی واقع شده‌ است. این مسجد بزرگ از گذشته به ‌دلیل قرابت با حرم علی بن موسی، محل رفت و آمد جمع کثیری از زوار بوده ‌است.

سید علی خامنه‌ای در فروردین ۱۳۵۲ برای تبلیغ عازم نیشابور شد و در مساجد آن شهر سلسله ‌جلسات درس اصول عقاید را که هفته‌ای یک بار در روزهای سه ‌شنبه برگزار می‌شد، دایر کرد. در خرداد ۱۳۵۲ ساواک جلسات تفسیرش در مسجد امام حسن و منزلش را تعطیل کرد. وی در آذر ۱۳۵۲ محل اقامه‌ی نماز جماعت و جلسات تفسیر خود را به دعوت بانی و واقف مسجد کرامت، به آن مسجد انتقال داد و مسجد یادشده را به کانون فعالیت دانشجویان و طلاب جوان تبدیل کرد. ساواک مشهد در واکنش به فعالیت‌های سیاسی گسترده‌ی او، او را از اقامه نماز جماعت در آن مسجد باز داشت .

مسجد کرامت ودر دوران انقلاب ۱۳۵۷ مرکز و ستاد عملیاتی تظاهرات و راه پیمایی‌ها و رهبران انقلاب بود. در واقعه ۱۰ دی ۱۳۵۷ نیروهای نظامی شاه به مسجد و مردم اطراف حمله کردند که این واقعه به کشته و زخمی شدن عده‌ای از معترضان انجامید.

افزودن نظر جدید

انتشار دیدگاه به معنای تایید آن نیست . نظرات توهین آمیز منتشر نمی شود .
Image CAPTCHA
لطفا کاراکترهای تصویر را در کادر بالا وارد نمایید.